Future Shapers - Conferința Europeană pentru Politici de Arhitectură
mie., 12 iun.
|Aula, Ministerul Culturiii
Politicile sunt o modalitate transparentă și responsabilă de comunicare a aspirațiilor, fiind create cu scopul de a ghida procesele de luare a deciziilor pentru obținerea celor mai bune rezultate posibile.
Ora și locul
12 iun. 2019, 10:00 – 17:00
Aula, Ministerul Culturiii, Bulevardul Unirii 22, București 030167, Romania
Despre eveniment
Future Shapers - Prima conferință europeană despre politici de arhitectură în România
Politicile sunt o modalitate transparentă și responsabilă de comunicare a aspirațiilor, fiind create cu scopul de a ghida procesele de luare a deciziilor pentru obținerea celor mai bune rezultate posibile. Politicile sunt un set de legi, prevederi sau reglementări stabilite printr-un proces politic, cu un sistem prestabilit de principii. Scopul politicilor este de a asigura o mai bună calitate a vieții pentru întreaga societate. Politicile sunt, astfel, un instrument colectiv de modelare a viitorului.
Conferința Europeană pentru Politici de Arhitectură FUTURE SHAPERS (ECAP RO2019) reprezintă o dezbatere despre politicile publice care urmăresc să obțină o mai mai bună calitate și cultură a mediului construit din România și Europa. Este o dezbatere pe care noi, Ordinul Arhitecților din România, alături de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, intenționăm să o transformăm în acțiune.
Evenimentul va fi transmis online pe pagina oficială ecap.oar.archi. Conferința Europeană pentru Politici de Arhitectură FUTURE SHAPERS (ECAP RO2019) este finanțată prin timbrul de arhitectură, fond care promovează arhitectura ca act de cultură de interes public.
Mai multe detalii despre agendă și înscriere puteți găsi pe pagina evenimentului.
Contact ecap@oar.archi